چطور از لیز خوردن فرش هایمان جلوگیری کنیم؟

چطور از لیز خوردن فرش هایمان جلوگیری کنیم؟

معمولا پس از گذشت مدتی از پهن کردن فرش در خانه، فرش ها جابه جا شده و سر می خورند. این مسئله برای انواع مدل های فرش با ضخامت های گوناگون اتفاق می افتد اما در فرش های راهرویی، پادری ها یا فرش هایی که روی سرامیک و پارکت پهن می شوند بیشتر رواج دارد. این اتفاق علاوه بر اینکه در ظاهر و زیبایی محیط شما تاثیر می گذارد، می تواند خطرناک باشد و لیز خوردن فرش ها باعث افتادن افراد و آسیب رسیدن به آن ها شود. در این مقاله راهکارهای جلوگیری از سر خوردن فرش هارا باهم بررسی می کنیم.

 

چطور از لیز خوردن فرش هایمان جلوگیری کنیم؟

هرچند جنس نخ فرش که در قالی به کار رفته است تاثیر زیادی در سرخوردن یا نخوردن آن دارد و معمولا فرش هایی که با نخ های اکریلیک تولید می شوند کمتر دچار این مسئله می شوند؛ اما با استفاده از راهکارهای زیر، می توانید از سرخوردن هرنوع قالی و فرشی جلوگیری کنید.

 

استفاده از ترمز فرش

ترمزفرش در این سه حالت در بازار عرضه می شود:

  1. ترمزفرش متری
  2. ترمز فرش تکه ای
  3. ترمز فرش دندانه ای یا بست پله

 

جلوگیری از سر خوردن فرش

 

با استفاده از ترمزفرش یا چسب فرش می توانید مانع سر خوردن فرش هایتان شوید. استفاده از بست های مخصوص فرش به خصوص در راه پله ها که فرش ها مدام سر می خورند تاثیر زیادی دارد. با بست های مناسب می توانید به راحتی از لیزخوردن فرش ها جلوگیری کنید. استفاده از ترمز فرش یکی از بهترین پیشنهادهای ممکن برای جلوگیری از سرخوردن فرش هاست که هزینه زیادی هم ندارد. این چسب ها پلاستیکی هستند و به بافت قالی های شما آسیبی وارد نمی کنند. ترمزگیرهای فرش قابلیت استفاده چندین باره دارند و به همین دلیل برای افرادی که می خواهند مدام فرش هایشان را بشورند یا به یک قالیشویی در مشهد بسپارند، پیشنهاد خوبی است. بهتر است چسب فرشهای تکه ای را در هر چهار طرف فرش خود نصب کنید تا کارایی بیشتری داشته باشد اما دقت کنید که ترمزهای فرش روی ریشه های فرش نصب نشوند.

 

استفاده از پد فرش برای جلوگیری از سر خوردن قالی ها

ممکن است بعضی ترمز فرش و پد فرش را باهم اشتباه بگیرند. درصورتیکه ترمز فرش در ابعاد کوچک و در بعضی از قسمت های فرش نصب می شود اما پد فرش، تمام سطح زیرین فرش را می پوشاند.

پدهای فرش معممولا جنس های متفاوتی دارند که با توجه به جنس زمین زیر فرش، می توان آن را انتخاب کرد. مثلا اگر سطح زیرین خانه شما سنگ یا سرامیک باشد باید از جنس فومی یا لاستیکی پدلغزش استفاده کنید تا به خوبی به سطح زیرین بچسبد و مانع حرکت فرش ها شود.

 

جلوگیری-از-سر-خوردن-فرش

 

برای تهیه پدفرش، باید ابعاد دقیق قالی های خودرا اندازه بگیرید.  پد را به اندازه فرش تهیه کنید و سپس آن را زیر فرش خود بچسبانید. بهتر است جنس پدلغزشی شما وینیل باشد. پدفرش علاوه بر اینکه از حرکت فرش های شما جلوگیری می کند، باعث می شود که تار و پود فرش دچار کشیدگی نشود و قالی هایتان عمر بیشتری داشته باشد.

 

استفاده از چسب های حرارتی:

یکی دیگر از راه های جلوگیری از لیز خوردن فرش ها، استفاده از چسب های حرارتی است. فرش را به پشت پهن کنید و اطراف آن را چسب بزنید و سپس آن را در جای مناسب پهن کنید. چسب های حرارتی به سرعت خشک می شوند و فرش را در جای خود ثابت می کنند. اگر فرش شما از جنس ابریشم مصنوعی یا پلی استر می باشد، بهتر است از این راه استفاده نکنید زیرا چسب های حرارتی می تواند به بافت فرش شما آسیب برساند.

 

استفاده از چسب برای سر نخوردن قالی
                 استفاده از چسب حرارتی

استفاده از وسایل سنگین روی فرش:

اگر فرش های شما بزرگ هستند و در قسمت هایی از منزل شما پهن شده اند؛ می توانید با قرار دادن اجسامی سنگین مثل میز، کمد، مبل، بوفه و … مانع لیز خوردن آن ها شوید. البته این روش برای قسمت هایی استفاده می شود که فرش ها به صورتی پهن شده اند که امکان قرار دادن وسایل مختلف و سنگین روی آن ها وجود داشته باشد نه مثلا فرش هایی کوچک که در وسط منزل پهن شده اند.

 

 

قراردادن لایه هایی مخصوص برای جلوگیری از لیز خوردن فرش:

برای فرش های کوچکتر و پادری ها، استفاده از لایه های مخصوص می تواند مفید باشد. با قرار دادن یک لایه آستری اسفنج مانند یا شبکه های توری PVC در زیر فرش، می توانید مانع لیز خوردن آن ها شوید. برای استفاده از این لایه ها، آن هارا کوچکتر از اندازه فرش خود در نظر بگیرید. معمولا این لایه ها بیشتر برای فضاهایی مثل آشپزخانه یا دستشویی استفاده می شوند و برای محیط هایی مثل سالن پذیرایی مناسب نیستند.

 

استفاده از لایه ها برای سر نخوردن فرش
                  استفاده از لایه ها

 

 

دور دوزی کردن فرش:

یکی دیگر از روش هایی که می توانید از آن استفاده کنید، دوردوزی کردن فرش است. با انجام روش هایی مانند چرم دوزی دور فرش، می توانید علاوه بر خاص تر کردن فرش های خود از سر خوردن قالی ها تا حدزیادی جلوگیری کنید.

 

پهن کردن موکت زیر فر:

در بعضی موارد، با پهن کردن موکت زیر فرش ها می توانید مانع سر خوردن آن ها شوید.

 

جمع بندی:

برای جلوگیری از سر خوردن فرش ها، راه های متعددی وجود دارد که آن هارا بیان کردیم. یکی از بهترین این راه ها، استفاده از ترمز فرش است. ترمز فرش علاوه بر اینکه به شما اجازه می دهد تا فرشتان را به راحتی بشویید یا به قالیشویی مشهد بسپارید، قیمت زیادی هم ندارد و می توان از آن برای عدم لغزش فرش روی موکت یا سرامیک استفاده کرد.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز با * مشخص شده اند.پر کردن این فیلد ضروری است *

تماس بگیرید