چطور هرلکه ای را از روی فرش هایمان پاک کنیم؟

چطور هرلکه ای را از روی فرش هایمان پاک کنیم؟

استفاده از فروش های زیبا، جلوه ای خاص را به خانه و محیط کار شما می دهد. اما گاهی اوقات اتفاقاتی مانند واژگونی مایعات روی فرش، شکستن یک ظرف و ریختن محتوای آن روی فرش ها، ریختن غذا روی قالی ها و … باعث کثیف و لکه دار شدن آن می شوند. شما می توانید با بررسی ویژگی های یک قالیشویی معتبر، فرش های خودرا به آن بسپارید. اما  گاهی می توانید این عمل را در خانه ی خود نیز انجام دهید. در این مقاله قصد داریم تا با ارائه راهکارهایی، به شما آموزش دهیم که چطور در منزل یا هرجای دیگری، لکه های مختلف را از روی فرش های خود پاک کنید.

پاک کردن هرلکه ای از روی قالی ها، روش مخصوص به خودرا دارد. در ادامه تعدادی از این روش ها را باهم مرور می کنیم:

پاک کردن لکه ی چای یا قهوه:

ریختن چای یا قهوه روی فرش، یکی از عمده ترین دلایل کثیف شدن فرش هاست. شما می توانید با استفاده از ماءالشعیر، اینگونه لکه هارا ازبین ببرید. تنها کافی است مقداری از آن را روی فرش بریزید و سپس با استفاده از یک دستمال مرطوب، روی آن را پاک کنید. تا زمان پاک شدن لکه، ممکن است نیاز باشد چندبار این عمل را تکرار کنید.

پاک کردن لکه آب میوه یا سبزیجات و رنگ های نقاشی کودکان:

اگر آب میوه یا سبزیجات روی فرش شما ریخت، لازم است که بلافاصله آن را تمیز کنید و اجازه ندهید که لکه های آن، کهنه و قدیمی شوند. برای انجام این کار، می توانید از محلول سرکه سفید و آب استفاده کنید. باید برای پاک شدن لکه ها وقت بگذارید و این عمل را، با حوصله انجام دهید.

 

پاک کردن لکه آب میوه یا سبزیجات و رنگ های نقاشی کودکان

پاک کردن لکه جوهر یا روغن از روی فرش:

پس از اینکه فرش شما جوهری یا روغنی شد، باید مقداری شیر روی آن بریزید و از پخش شدن بیشتر جوهر یا روغن جلوگیری کنید. بعد از گذشت چندساعت، شیر، روغن و جوهر روی سطح را به خود جذب کرده و با تکرار این کار، لکه تا حدود زیادی پاک می شود. برای رفع لکه ی روغنی، می توانید از ترکیب آرد ذرت و شیرهم استفاده کنید. آرد ذرت می تواند چربی موجود در سطح را به خود جذب کند.

رفع لکه رنگ مو، لاک، و محصولات آرایشی:

این لکه ها از قوی ترین لکه ها هستند و پاک کردن آن ها سخت تر به نظر می رسد. اما می توانید با استفاده از محلول رنگ بردار، آثار آن را از فرش های خود پاک کنید.

لکه آدامس  یا چیزهای چسبیدنی:

این نوع لکه ها خیلی سفت وسخت هستند اما در عین حال، شما می توانید با گذاشتن چندتکه یخ روی این لکه ها، آن هارا مقداری نرم تر کنید و پس از مدتی، با استفاده از چاقو یا چیزی مثل آن، آدامس را ازروی فرش جدا کنید.

محلولی ویژه برای ازبین بردن آثار لکه ها از روی فرش یا موکت:

با استفاده از محلول سرکه و نمک سفید و یا سرکه و پودرذرت می توانید بسیاری از لکه های موجود در فرش های خود را از بین ببرید. این محلوی آسیب خاصی به بافت فرش وارد نمی کند و در پاک کردن لکه ها، بسیارمؤثر است. البته پس از استفاده از این محلول احتمالا فرش شما بوی سرکه بگیرد که برای حل این مورد هم، می توانید با استفاده از یک دستمال مرطوب چندبار سطح موردنظر خودرا پاک کنید و یا فرش را درمقابل آفتاب پهن کنید تا بوی سرکه آن کاملا برطرف شود.

راه حلی مؤثر:

در صورتیکه بازهم در رفع لکه ها و یا تمیز کردن فرش های خود هرگونه مشکلی داشتید، توصیه می کنیم به یک قالیشویی در مشهد مراجعه کنید تا در این زمینه به شما کمک کنند. همکاران ما در قالیشویی قدس خراسان برای کمک به شما و حل هرگونه مشکلی در این زمینه آماده هستند.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز با * مشخص شده اند.پر کردن این فیلد ضروری است *

تماس بگیرید