دستگاه تبدیل پشم به نخ | مراحل تبدیل پشم به خامه قالی بافی

دستگاه تبدیل پشم به نخ چیست؟

زیبا ترین و چشم نواز ترین فرش ها، فرش های بافته شده با استفاده از پشم و ابریشم میباشند. پشم ها خاصیت درمانی دارند و عایق سرما میباشند. پشم در تمام نقاط کشور یکی از اساسی ترین و پرکاربرترین مواد برای تهیه قالی میباشد. اما چگونه میتوان از پشم به نخ هایی با رنگ های زیبا رسید ؟از دستگاه تبدیل پشم به نخ چه میدانید؟ قالیشویی قدس خراسان ارائه دهنده خدمات قالیشویی در مشهد شما را با نحوه تبدیل پشم به نخ آشنا میکند تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

علت تفاوت در جنس پشم

پشم های با کیفیت و خوب در جای جای ایران یافت میشود پشم گوسفندان با نژاد های مختلفی هم چون : قزل، بختیاری، سنجابی، سیستانی، افشاری، بلوچی ، کردی  و … این پشم ها در فصل های مختلف و در سن های مختلف گوسفندان چیده میشوند. پس از چیده شدن پشم ها توسط دستگاه تبدیل پشم به نخ شده و سپس میتوان قالی ، گلیم ، جاجیم  و سایر صنایع دستی را به وجود آورد اما از چیدن پشم تا ریسندگی آن چه مراحلی باید طی شود ؟

مراحل تبدیل پشم به نخ  

  • دسته بندی پشم ها

هنگامی که پشم های چیده شده از گوسفندان با نؤاد های مختلف وارد کارخانه ریسندگی میشوند بر اساس ، کیفیت ، رنگ ، ویژگی و … دسته بندی میشوند. هم چنین پشم ها بر اساس قسمت های مختلف بدن گوشفند (سر، پا ، شانه ، پهلو ، شکم )گروه بندی میشوند .

  • پاکسازی پشم ها از آلودگی

پس از آن که پشم ها دسته بندی شدند به وسیله دستگاه حلاجی، گرد و خاک و  فضولات چسبیده شده از پشم خارج میگردد و پس از آن در حوضچه های مخصوص شسته میشوند . شستشوی ماشینی پشم ها جهت حفظ بهداشت و پیش گیری از هرنوع بیماری و بید زدگی بسیار حائز اهمیت میباشد.

  • خشک کردن پشم                                                                                                                                                                  بعد از آن که پشم ها شسته شدند به دو روش سنتی و یا مکانیکی خشک میشوند که روش مکانیکی مرسوم تر میباشد و پشم های خشک شده به خامه یا نخ تبدیل میشوند.
  • رنگرزی پشم

  • نخ های به وجود آمده از انواع پشم ها اصولأ با استفاده از رنگ های برگرفته از طبیعت رنگ میشوند و همین نخ های رنگ شده طرح و رنگ  های چشم نوازی را برای فرش های دستباف رقم میزنند.

 

در دستگاه ریسندگی چه اتفاقی می افتد؟

زمانی که پشم از مرحله شستشو  و خشک شدن میگذرد وارد مرحله ریسندگی میشود این مرحله به وسیله دستگاه های مکانیکی  انجام میگیرد و شامل مراحل مختلفی میباشد.

ابتدا پشم ها وارد مخلوطی از آب و روغن میشوند و ۱۲ ساعت در این مخلوط میمانند هدف از این کار نرم شدن و بالا بردن انعطاف پذیری پشم در هنگام تابیده شدن، میباشد. پشم های تابیده شده باید نظم بگیرند برای این کار از دستگاه کاردینگ استفاده میشود و در پایان طی فرایندی نوارهای باریکی به اسم نیمچه نخ تولید میشود. این نیمچه نخ ها با کمک دستگاهی بنام رینگ به اندازه ای کافی تاب داده میشوند و در نهایت در دستگاه های دولاتاب یا کلاف ، کلاف های نخ تولید میشوند.

ویژگی‌های نخ پشم

همان طور که در پاراگراف های قبل اشاره کردیم پشم ها دارای جنس، ویژگی و کیفیت های متفاوتی میباشند همین تفاوت باعث تولید فرش هایی با  ظرافت، لطافت و بادوام میباشد . پشم هایی که در دستگاه تبدیل به نخ و خامه قالی بافی میشوند دارای ویژگی هایی هم چون : نگهداری حرارت و  ایجاد گرما ، رنگ و شفافیت عالی ، تسکین دهنده درد های عضلانی، ایجاد خوابی راحت و عمیق ، آرامش‌ اعصاب ، ایجاد انرژی مثبت، بهبود در گردش خون و… میباشند. همه خصوصیات خوبی که ذکر شد به همراه ارزانتر و در دسترس بودن نسبت به ابریشم باعث شده طرفداران بیشتری را در بازار داشته باشد. شستشوی فرش های دستباف نیازمند تخصص و مهارت میباشد که قالیشویی قدس خراسان خدمات قالیشویی در مشهد را با بهترین کیفیت و با نازلیترین قیمت جهت رفاه حال مشتریان خود قرار داده است.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز با * مشخص شده اند.پر کردن این فیلد ضروری است *

تماس بگیرید