ترمیم و رفوگری فرش دستباف | احیای فرش های دستباف

چرا رفوگری و ترمیم فرش های دستباف اهمیت دارد؟

فرش هم مانند دیگر لوازم کاربردی در زندگی افراد نیاز مند نگهداری، تعمیر و بازسازی میباشد. فرش ها در طول گذشت زمان دچار ساییدگی،  بیدخوردگی، سوختگی و … میشوند که برای بازسازی آن ها به متخصصان در این زمینه احتیاج است. قالیشویی قدس خراسان علاوه بر خدمات قالیشویی در مشهد رفوگری و ترمیم فرش را در لیست خدمات خود نهاده است .

احیا کردن فرش های دستباف با ترمیم به موقع

برخی از فرش های ایرانی یا به لحاظ تاریخی بودن و یا به لحاظ قیمت به قدری ارزشمند هستند که تعمیر و بازسازی آن ها نیازمند تخصص و تکنیک های ماهرانه میباشد.  به راستی که احیا کردن این هنر زیبا، رنگ و روح بخشیدن دوباره به زندگی هنردوستان میباشد.

چه زمانی فرش دستباف نیاز به ترمیم و رفو دارد؟

یکی از با ارزش ترین کالاهای ایرانی فرش دستباف میباشد که با گذشت زمان نه تنها ارزش آن کاسته نمیشود بلکه افزوده نیز میشود. هرچه قدمت فرش بالاتر شود زیبایی و جذابیت آن چندین برابر میشود پس برای فرشی که دچار آسیب میشود باید چاره ای اندیشید گرچه که بهترین کار این است که در کوتاهترین زمان ممکن تعمیر و بازسازی انجام شود قبل از اینکه تمام قسمت های فرش آسیب ببیند در این صورت ترمیم آسانتر انجام میشود و آثار پس از ترمیم به سختی قابل تشخیص میباشد و فرش با روز اول هیچ تفاوتی نخواهد داشت تعمیر فرش به چند بخش تقسیم میشود که عبارت است از :

ترمیم حاشیه‌ های قالی

بازسازی لبه ها یا شیرازه ها

بازسازی پرزهای تخت شده ی قالی

ترمیم سوراخ‌ها، سوختگی ها و یا بیدخوردگی های قالی

اتفاقاتی زیادی باعث صدمه زدن به فرش ها میشود گاهی این آسیب ها در حین بافت فرش به وجود می آید و گاهی پس از بافت و در زمان استفاده مانند:

کیس شدن قالی، تفاوت در رنگ نخ های قالی، وجود بی نظمی در گره ها در حین بافت به وجود می آیند و  رطوبت، سوختگی ، بید خوردگی ، آسیب هایی هستند که به مرور زمان اتفاق می افتد.

ابزار و تجهیزات برای رفوگری فرش:

قیچی مخصوص رفو، ظرف استوانه‌ای، ظرف گود، موم، انگشتدانه، چهارچوب قلاپ پشت، قلاب رو، قلاب خواب مشهد، تسمه، میخ‌کش، چاقو خواب، سوزن، کیله، نخ مخصوص چرم دوزی، چرم مخصوص چرم دوزی، دفیتن مخصوص رفو، خامه، دمباریک، سوزن شیرازه دوزی، سوزن چرم دوزی، تخته، چکش، میخ.

ترمیم حاشیه‌ی فرش

لبه های فرش عنصر مهمی در زیبایی فرش میباشند اگر این لبه ها دچار آسیب شوند در تعمیر و ترمیم آن نباید وقفه ای انداخت چرا که این لبه ها زیر بنای قالی هستند و اولین قسمت از فرش میباشند که دچار صدمه و پارگی میگردد و به دنبال آن باعث شل شدن پرز فرش و باز شدن آن ها گردد میتوان قبل از اینکه چنین صدماتی به فرش وارد شود فورأ مقابله کرد و با کمترین هزینه در سریعترین زمان فرش را همانند روز اول با تعمیر و باز سازی احیا کرد.

در صورتی که زمان بگذرد و به پرز فرش آسیب برسد تنها روش بازیابی قالی، ایجاد پایه ی زیادتر ، بلند کردن حاشیه ها و گره زدن دوباره و اضافه کردن پرز های از دست رفته میباشد که انجام این فرایند نیازمند زمان، تخصص و هزینه بیشتری است.

شیوه های زیادی برای ترمیم وجود دارد اما ایمن ترین شیوه ها برای نگهداری از این کالای ارزشمند کم کردن آسیب و صدمات احتمالی میباشد یکی از بهترین وکم هزینه ترین پیشگیری ها محکم کردن قسمت های شل شده فرش میباشد.

روش‌های متعددی برای تعمیر حاشیه‌ی فرش وجود دارند: اولین و کم‌هزینه‌ترین آنها، محکم کردن حاشیه‌ها در صورت شل شدن آنهاست، همچنین اگر برخی از قسمت‌های حاشیه بلندتر از قسمت‌های دیگر باشند، این کار انجام می‌شود.

ترمیم ریشه فرش

اطراف یا لبه‌های فرش

به اطراف فرش شیرازه یا لبه گفته میشود شیرازه فرش را دراطراف آن به هم متصل شده نگه میدارد با توجه به اینکه فرش از نقطه ای گره زدن را آغاز میکند و در نقطه ای به پایان میرسد پس باید یک نقطه انتهایی وجودداشته باشد، شیرازه همان نقطه پایانی است که بافنده ایجاد شیرازه باعث میشود که از باز شدن گره های فرش جلوگیری کند و هم چنین شکل فرش را حفظ کند.شیرازه اغلب زود شل میشود و فرش را درمعرض صدمت بعدی قرارمیدهد پسباید جهت ترمیم آن در سریع ترین زمان ممکن اقدام شود.

بازیابی پرزهای تخت شده قالی

پرز فرش وقتی کم میشود زیبایی فرش را کم میکند اما مانند حاشیه و شیرازه فرش خطری جدی  آن را تهدید نمکیند اما باید دقت کرد که اگر پرز فرش به حدی کم شود که زیربنای فرش دیده شود خطری جدی برای سلامت فرش محسوب میشود برخی بر این باورند که هرچه فرش های  دستباف کم پرز تر شوند بر ارزش، سن و شخصیت قالی افزوده میشود.

بازیابی پرزهای تخت شده قالی
بازیابی پرزهای تخت شده قالی

تعمیر و ترمیم فرش بستگی به آن دارد که چقدر هزینه بر است گاهی هزینه های احیا کردن یک فرش از هزینه خرید فرش نو گران تر میباشد گاهی اعمالی چون بافتن دوباره‌ی نواحی بزرگ قالی و اجرای بخش‌های قابل توجهی از زیربنای فرش انجام میشود ک اصولا برای فرش های با ارزش تاریخی میباشد . توصیه کلی قالیشویی قدس خراسان به عنوان یکی از نمایندگان قالیشویی مشهد این است که در کمترین زمان ممکن فرش را به متخصصان بسپارند تا با کمتریم هزینه عمر فرش خود را افزایش دهند.

آسیب ناشی از بید، پارگی و سوراخ در فرش‌ها

برخی افراد نگران بید خوردگی و پارگی فرش دستباف خود هستند و بر این باورند که دیگر راهی برای احیا کردن قالی دستباف وجود ندارد. اما باید بدانند که تعمیر فرش بید خورده و پاره شده بسیار ماهرانه است و آنقدری که تصور میکنند هزینه بر نیست البته در صورتی که زیربنای فرش هم چنان سالم باشد و پارگی باعث از بین رفتن برخی از قسمت های قالی نشده باشد. یکی از مهم ترین مراحل در تعمیر فرش بید خورده از بین بردن بید های درون فرش میباشد که باید هر چه سریعتر این کار صورت گیرد.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز با * مشخص شده اند.پر کردن این فیلد ضروری است *

تماس بگیرید