فرش کهنه نما چیست؟

همان طور که از آن نام آن مشخص است فرشی که از قدمت بالایی برخوردار نیست اما مانند فرش های اصیل و قدمت دار کهنه به نطر می رسد را فرش کهنه نما می گویند.
به نظر شما دلیل تولید و عرضه چنین فرشهایی چه چیزی میباشد ؟ قالیشویی قدس خراسان علاوه بر خدمات قالیشویی در مشهد در این مقاله شما را با فرش کهنه نما آشنا میسازد تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

در پاسخ به سوال پاراگراف قبل باید چنین گفت که : علت تولید چنین فرشهایی ارزش و قیمت بسیار بالای آن است افرادی که در صنعت فرش فعالیت دارند از گدشته تا کنون به دنبال چنین فرش هایی بوده و هستند چرا که علاقه افراد به اصالت بوده و این افراد تمایل دارند فضای منزلشان سنتی باشد به همین دلیل فرش های کهنه نما و دستباف  پاسخ گوی نیاز این افراد میباشد.

تعریف فرش کهنه 

فرش های دستباف قدیمی بعد از گذر چندین سال به علت پاخوردن زیاد و عوامل محیطی درخشندگی و رنگ های اولیه خود را از دست میدهند و این گونه فرش ها را فرش کهنه مینامند. این نوع از فرش ها طرفداران خاص خود را دارند یه ویژه در خارج از کشور .

عده ای از افراد هستند که با روش های خاصی فرش های دستباف را کهنه میکنند تا بتوانند با قیمتی گران تر به فروش برسانند اما تشخیص فرش اصیل با قدمت بالا از فرشی که با دست کهنه نما شده کاری دشوار نخواهد بود. به دلیل استقبال بازار از فرشهای کهنه نما برخی کارخانجات تولیدی فرش ماشینی، فرش ماشینی کهنه نما تولید میکنند. این نوع فرش ها نه تنها ارزان قیمت نیستند بلکه به علت خاص و کلاسیک بودن نسبت به فرش های معمولی قیمت بیشتری دارند.

فرش های کهنه نما یاعث میشوند حس گرم و صمیمانه را به منزل ببخشند و مناسب کسانی است که طرفدار دکوراسیون های خاص و کلاسیک میباشند.

روش های کهنه نما کردن فرش

برای تولید فرش ماشینی کهنه نما کسی که وظیفه طراحی فرش را به عهده دارد فرش را به صورت کهنه طراحی میکند و سپس با نخ های خاص با رنگ و لعاب قدیمی در سایز های مختلف کوچک و بزرگ تولید میگردد تا سلیقه همه مشتریان را تحت پوشش خود قرار دهد. این نوع فرش ها دوام و استقامت بالاتری نسبت به فرش های معمولی دارند چرا که برای کهنه نما شدن مراحل سختی را میگدرانند.

 

فرش کهنه نما

کهنه نما کردن فرش دستباف:

کهنه کردن فرش های دستباف با استفاده از مواد طبیعی و شیمیایی انجام میشود.

۱- ابتدا فرش با ترکیب آب و خاکستر و چوبک شست و شو داده میشود.

۲- استفاده از ماده ای که ترکیبی شیمیایی است به نام هیپوکلریت کلسیم که نام تجاری آن نسود و پودر سفیدگری میباشد. از این ماده به میزانی استفاده میشود که به بافت فرش آسیب نرسد و فرش با این ماده کلرینه میشود.

۳- روشی دیگر که نیازمند زمان بیشتری است پهن کردن فرش در محلی که رفت و آمد زیاد است و نور خورشید مستقیم میتابد به گونه ای که هرچه فرش بیشتر پا بخورد ارزش آن بالاتر میرود.

صادرات فرش کهنه نما

فرش ایرانی از دیرباز تا کنون طرفداران زیادی در دیگر کشور ها دارد یکی از دلایل کهنه نما کردن اجناس استفاده از تسهیلات در هنگام صادرات میباشد.
آیا میدانستید که اجناس قدیمی و دست دوم راحت تر صادر میشوند، چرا که هنگام صادرات شامل بخشودگی گمرک میشوند. به همین دلیل بسیاری از تولید کنندگان تمایل دارند فرش و یا اجناس دیگر خود را کهنه جلوه دهند. از دیگر دلایل کهنه نما کردن فرش این است که خریدار تصور میکند فرشی قدیمی با استقامت بالاتری خریداری کرده است.

یکی از دیگر مزیت های فرش کهنه نما این است که گاهی یک فرش دارای رنگ های تند است و یا موادی که در بافت فرش به کار رفته نامرغوب است. هنگامی که برای کهنه نما کردن فرش اقدام می شود عیب های فرش چندان مورد توجه قرار نمی گیرد و صادرات راحت تر صورت میگیرد.

ما در قالیشویی قدس به عنوان نماینده قالیشویی مشهد، درطی سالهای فعالیتمان تمام تلاش خود را می کنیم تا بتوانیم علاوه بر عنوان نمایندگی قالیشویی در مشهد بهترین نمایندگی قالیشویی نیز باشیم .

ما در قالیشویی قدس خراسان علاوه بر ویژگی های ذکر شده آماده خدمت رسانی به شما همشهریان عزیز هستیم .

 

خدمات قالیشویی قدس خراسان

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز با * مشخص شده اند.پر کردن این فیلد ضروری است *

تماس بگیرید