همه چیز درباره فرش ابریشمی

افسانه کشف ابریشم:

ابریشم الیافی طبیعی است که از پروتئین ساخته می شود و استفاده از آن قدمتی چندین هزارساله در جهان دارد. در مورد استفاده از ابریشم برای نخستین بار، افسانه ای وجود دارد که می گوید یک روز یک پیله کرم ابریشم از دست ملکه چین «سی لینگ-شی» به اشتباه در ظرف آب جوشی که برای شستن دست ها بوده است می افتد و ملکه فردای آن روز در ظرف تارهای ابریشمی می بیند که از پیله خارج شده و از دیدن آن لذت می برد. همین باعث می شود تا از زمان به بعد کرم های ابریشم را نگهدارد و ازآن ها در تولید لباس استفاده کند.قالیشویی قدس خراسان در نظر دارد علاوه بر خدمات قالیشویی در مشهد شما را با ابریشم و  فرش ابریشمی آگاه سازد سپاسگداریم اگر تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

ابریشم در گذر زمان:

از حدود ۴۰۰۰ سال پیش که استفاده از ابریشم رونق یافت، ابریشم سالیان سال در صنایع گوناگونی مثل پارچه بافی نقش داشته است و هم اکنون نیز در کشورهای زیادی استفاده ازآن رواج دارد. نقش مهم ابریشم درتجارت سالیان دور، آن را به یکی از محبوب ترین کالاهای بازرگانی تبدیل کرد که راه ابریشم، گواه این نقش مؤثر است.

فرش ابریشم در ایران :

تولید فرش ابریشم در ایران، به حدود یک قرن پیش بازمی گردد. در دوران صفویه ایرانیان قالی های ابریشمی دستباف خود را تولید کردند که به خاطر ریزباف بودن و داشتن کرک های درخشان و صیقلی، از کیفیت بالایی برخوردار بود و به سرعت رواج یافت. این قالی های مجلل، به دلیل رنگ بندی زیبایی که دارند بسیار زیبا و چشم نواز هستند. الیاف ویژه ابریشم، درعین نازکی، بسیار محکم و قدرتمند می باشند و همین ویژگی ها، فرش ابریشمی را بسیار ارزشمندتر از فرش های پشمی و … می کند.

قالی ها و قالیچه های دستباف ایرانی، با جلوه های بی نظیر خود هنگام تابش نور، بسیار درخشنده و جذاب هستند. بافت خاص این فرش ها مانند منشور نور را به زیبایی هرچه تمام تر منعکس می کند و ظاهری خاص و متفاوت به اطراف خود می دهند.

فرش ابریشمی در ایران

مدل های فرش ابریشمی:

فرش های ابریشمی معمولا به سه دسته تقسیم می شوند:

  • فرش تمام ابریشم
  • فرش گل ابریشم
  • فرش کف ابریشم

فرش تمام ابریشم فرشی است که پرز و چله آن از ابریشم است.

فرش گل ابریشم مدلی است که در نقوش و اطراف حاشیه آن، از ابریشم استفاده می شود و اکثرا چله آن هم از ابریشم است.

مدل کف ابریشم، گونه ای است که به جای پرزهای پشمی، در زمینه فرش از پرز ابریشمی استفاده  می شود.

تولید فرش دستباف ابریشم در قم :

یکی از بهترین تولیدکنندگان فرش های ابریشمی در ایران و حتی جهان، شهر قم است. در این شهر از حدود ۷۰سال پیش تولید فرش های دستباف ابریشمی آغازشده است و با طرح ها و رنگ های خاص خود، طرفداران زیادی را در سراسر جهان پیدا کرده است. اکثر این طرح ها الگوهایی منحنی و اشکالی گلدار با برگ و انگور هستند. در این فرش ها، بیشتر از رنگ های کرمی، قرمز، آبی و مشکی استفاده می شود و جلوه های زیبایی از فرش را تولید می کند.

فرش ابریشمی قم

قیمت و ارزش فرش ابریشمی:

همانطور که گفته شد، فرش های ابریشمی کیفیت بالا و رنگ بندی خاصی دارند و معمولا در تولید این فرش ها کمتر از مواد مصنوعی استفاده می شود. هم چنین تولید این نوع فرش به دلیل نازک تر بودن ابریشم نسبت به پشم، به زمان بیشتری نیاز دارد و تعداد گره هایی که در آن زده می شود نسبت به مدل های دیگر، ۳ تا ۴ برابر بیشتر است. همین موارد باعث می شود تا فرش های ابریشمی به کالاهایی ارزشمند و البته گران قیمت تر تبدیل شوند.

شست وشوی فرش های ابریشم:

باتوجه به کیفیت بالا و ارزشمدی فرش های ابریشم، این قالی ها به نگهداری ویژه ای نیاز دارند. شست و شوی این فرش ها نیز باتوجه به الیاف ظریف آن بسیار حساس است و مهارت خاصی طلب می کند. می توانید با انجام روش هایی فرش ابریشمی خود را در منزل بشویید اما  توصیه می کنیم تا این کار را به بهترین قالیشویی در مشهد واگذار کنید. یک  قالیشویی معتبر در محل زندگی خود را انتخاب کنید که بتوانید با خیال راحت فرش های نفیس خود را به آن بسپارید و نگران آسیب رسیدن به الیاف نازک فرش خود نباشید. آگاهی داشتن و تخصص در این زمینه بسیار مهم است پس قالیشویی را انتخاب کنید که اصول شست وشوی فرش های ابریشمی را بداند و در این کار تجربه داشته باشد.

قالیشویی قدس خراسان با داشتن کادری متخصص و تجربه ای چندین ساله، با ارائه خدماتی با کیفیت در امر شست و شو به عنوان یکی از نمایندگان قالیشویی مشهد  درکنار شماست.

قالیشویی قدس خراسان

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز با * مشخص شده اند.پر کردن این فیلد ضروری است *

تماس بگیرید