رنگ شناسی فرش | انتخاب رنگ فرش با توجه به فضا

روانشناسی رنگ ها

رنگ ها بیان کننده احساسات و القا کننده پیام به ببینده میباشند آن ها  شناخته شده ترین زبان جهانی هستند. رنگ شناسی فرش به مکان مورد استفاده، نوع کاربرد فرهنگ و … بستگی دارد. قالشویی قدس خراسان به عنوان نماینده قالیشویی در مشهد در این مقاله  شما را راهنمایی میکند، تا بتوانید آسوده خاطر  فرش مورد نظر خود را بیابید.

آشنایی با پالت رنگ

پالت های رنگی اثرات مستقیم در رفتار و خلق و خوی انسان ها دارند به طوری که تمامی روانشناسان بر این باورند که گاهی یک طیف رنگی باعث پرخاشگری افراد و گاهی باعث آرامش و امنیت میشود. رنگ ها باعث شده اند که هنرمندان به بهترین نحو هنر خورا به نمایش بگذارند. چیدمان رنگ ها در کناره هم میتوانند مکانی گرم و صمیمی را به وجود آورند.

رنگ شناسی فرش و انتخاب جنس فرش میتواند وابسته به شرایط آب و هوایی، نوع فرهنگ، سلیقه شخصی، شرایط اقتصادی و … تأثیر گذار باشد. گاهی بعضی از رنگ ها بیانگر،آداب و رسوم ، انرژی، قدرت و نوع زندگی افراد آن جامعه میباشند.

چرخه ی رنگ چیست ؟

چرخه رنگ چیست؟

به طور کلی رنگ ها به دو دسته سرد (سبز، آبی و بنفش) و گرم (قرمز ، نارنجی و زرد) تقسیم میشوند و در دایره رنگ به آسانی قابل تفکیک هستند.

اگر به چرخه رنگ با دقت توجه کنید، مشاهده خواهید کرد که رنگ زرد در کنار سبز گرم جلوه میکند اما در کنار رنگ آبی رو به سردی میرود. برای رنگ های دیگر هم چنین تناسبی وجود دارد.

رنگ عنصری مهم در جلوه دادن طرح و نقش برای فرش میباشد.

فرش برای متمایز کردن قسمتی از خانه نسبت به قسمت های دیگر است، زیر پا را گرم و نرم میکند سطوحی را که پوشش خوبی ندارند پوشش داده و زیبا جلوه میدهد.

تأثیرات رنگ بر انسان ها 

از دید روانشناسان با توجه به رنگ های به کاربرده شده در مکان زندگی یا محل کار هر فردی، میتوان به روحیات فردی آن شخص پی برد. هر رنگی نماد و معنای مخصوص به خود را داراست که در ادامه به بررسی هر رنگ میپردازیم.

زرد: نشان دهنده دانش و معرفت و روشن ترین رنگ در میان همه رنگ ها میباشد زرد از نظر سمبولیک بیانگر دانایی و فهم افراد میباشد.

قرمز: بیانگر شور و نشاط و هیجان میباشد البته به علت انعطاف پذیری بالایی که دارد به معانی مختلف میتوان تعبیر کرد.

آبی: آبی رنگ ایمان و اعتقاد است و به قدرت معنوی روح و بی پایان بودن اشاره میکند آبی افزایش دهنده قدرت بدنی و آرامش دهنده سیستم عصبی میباشد. اما ناگفته نماند که استفاده بیش از حد از رنگ آبی خسته کننده و کسل کننده میشود.

نارنجی: حاصل ترکیب زرد و قرمز نارنجی میباشد رنگی گه دارای درخشندگی و نشاط است و بیشتر در بیمارستان های کودکان مورد استفاده قرار میگیرد و همیشه انرژی  خود را نگه میدارد. رنگ نارنجی باعث تحریک سیستم تنفسی میشود.

بنفش: کاهش دهنده حس ترس و بی اعتمادی میباشد در دایره رنگ ها دقیقا مقابل رنگ زرد قرار دارد همان طور که رنگ زرد بیان کننده زرنگی و ذکاوت هست در مقابل بنفش بیانگر بی خبری و بی اختیاری است.

سبز: بیانگر دانش و ایمان و امید و آرامش است این رنگ باعث هماهنگی جسم و روح میشود. رنگ سبز سبب کاهش فشار خون و فشار عصبی میشود به همین دلیل در بیمارستان ها از این رنگ به کار میرود تا فشار و استرس را از بیمار برداشته و روند بهبود را افزایش دهد.

توصیه هایی برای انتخاب بهترین رنگ برای فرش

حال میتوانید پس از آشنایی با روانشناسی رنگ ها در زیبا شناسی قالی خود به کار گیرید.

بزرگتر نشان دادن فضا با فرش

فرش با طرح و رنگ ساده و بدون شلوغی نقش و نگار سبب بزرگتر نشان دادن محل مورد نظر میشود تأثیر گذاری چنین رنگ بندی و انتخاب طرح در ادامه به راهرو ها و اتاق ها هم کشانده خواهد شد و باعث میشود آن قسمت ها بزگتر جلوه داده شوند.

بزگتر نشان دادن فضا با فرش روشن

کوچک نشان دادن فضا با فرش

استفاده از فرش های با نقش و نگارهای درهم و طرح های بزرگ با رنگ های تیره فضا را از انچه که هست کوچکتر نشان میدهد.

کف پوش تیره تر از همه جا

اگر علاقمند به ایجاد فضایی گرم و صمیمی هستید بهتر است فرش های خود را تیره تر از دیوارها انتخاب کنید تا مکانی دلچسب داشته باشید .قالیچه و فرش هایی که دارای پرز بلند هستند فاصله کف تا سقف را کمتر نشان میدهند از طرفی شستشوی چنین فرش هایی نیازمند صرف زمان و تخصص است قالیشویی قدس خراسان یکی از نمایندگان  قالیشویی مشهد توانسته است با به کار گیری دستگاههای تمام اتومات شستشوی فرش های پرز بلند و بافت درشت را با سهولت برای رفاه حال شما عزیزان انجام دهد.

تناسب نور با رنگ فرش

در مکان هایی که از نور کمتری برخوردار هستند یا اتاقی دارید که پنجره ندارد بهتر است فرش را با رنگی روشن انتخاب کنید.

انتخاب فرش با توجه به مکان

از رنگ هایی در محل زندگیتان بهرمند شوید که نشانگر شخصیت و سلیقه شماست در مکانی که قرار است از قالی و کف پوش استفاده کنید به میزان تردد افراد دقت کنید، سعی شما بر این باشد که در مکان های پر رفت و آمد از فرش های تیره با نقوش شلوغ و پر طرح استفاده کنید تا میزان کثیفی آن با قسمتهایی که کمتر مورد استفاده قرار میگیرد زننده نباشد در این صورت شما مجبور خواهید بود در فواصل زمانی کوتاهی فرش خود را به قالیشویی معتبر محل زندگیتان بسپارید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز با * مشخص شده اند.پر کردن این فیلد ضروری است *

تماس بگیرید