آموزش برطرف کردن آثار سوختگی از فرش

آموزش برطرف کردن آثار سوختگی از فرش:

فرش های ما به دلایل گوناگونی ممکن است آسیب ببینند یا کثیف شوند. یکی از این اتفاقات ناخوشایند و رایجی که به فرش ها آسیب می زند، سوختگی فرش است. اگر چنین حادثه ای برای فرش های شما اتفاق افتاد، می توانید با استفاده از روش های زیر، تا حد زیادی این آثار سوختگی را از فرش های خود برطرف کنید.

برطرف کردن آثار سوختگی ناشی از سیگار:

اگر فرش خانه شما با سیگار آسیب دید، به سرعت سیگار را برداشته و با استفاده از جارو برقی یا جارو شارژی آثار سیگار را جمع کنید. سپس برای برطرف کردن لکه، با یک سمباده بخش سوخته را بسابید. سپس با جارو، قسمت های سابیده شده را برطرف کنید. اگر هم چنان لکه سوختگی روی فرش بود، با کمک یک قیچی نوک تیز، بخش های باقی مانده را از روی پرزهای قالی تمیز کنید.

اگر هم چنان روی فرش شما اثر سوختگی وجود دارد، با استفاده از یک محلول که ده بخش آن آب و یک بخش آن آب اکسیژنه است، با دستمال ابتدا بخش های بیرونی لکه را به آرامی پاک کنید و سپس قسمت های درونی آن را تمیز کنید. سپس آن را با آب بشویید و خشک کنید.

برطرف کردن آثار سوختگی ناشی از سیگار
برطرف کردن آثار سوختگی ناشی از سیگار

برطرف کردن آثار سوختگی ناشی از ذغال:

برای اینکه آثار سوختگی با ذغال را از روی فرش خود پاک کنید، مانند مراحل رفع سوختگی باسیگار اقدام کنید اما بعد از اینکه پرزهای سوخته شده فرش خودرا تمیز و کوتاه کردید، به سطحی که دچار سوختگی شده، شامپو فرش بزنید و صبر کنید تا این لایه قطور که سطح سوختگی را به طور کامل پوشانده است، خشک شود. پس از اینکه سطح به طور کامل خشک شد، با جاروبرقی روی آن را تمیز کنید. پس از انجام این مراحل، اگر هم چنان فرش شما لکه سوختگی داشت، از یک محلول رنگبر ضعیف استفاده کنید. پس از این کار، فرش خودرا در جایی پهن کنید یا شرایطی ایجاد کنید که سریعتر خشک شود.

برطرف کردن آثار سوختگی ناشی از اتو:

اگر قالی های شما به دلیل برخورد اتوی داغ دچار سوختگی شد، بهتر است آن را به یک قالیشویی در مشهد بسپارید تا آن را برای شما رفو کند. اما اگراین سوختگی شدید برای موکت های شما اتفاق افتاد، آن قسمت را با یک وسیله مثل کاتر ببرید و یک قسمت جدیدرا جایگزین بخش بریده شده کنید. برای اینکه بخش جدید با سایر قسمت های موکت یکسان شود، روی آن را با جاروبرقی بکشید. برای اطلاعات بیشتر در مورد موکت می توانید مقاله آنچه از موکت نمیدانید را مطالعه کنید.

اما اگر سوختگی فرش شما، تنها در حد یک لکه ی زرد است که با اتو ایجاد شده، می توانید یک پیاز را به دوقسمت تقسیم کنید و آن را روی فرش بگذارید. در نهایت سطح را با استفاده از آب سرد به خوبی بشویید.

برطرف کردن آثار سوختگی ناشی از اتو
برطرف کردن آثار سوختگی ناشی از اتو

برطرف کردن آثارسوختگی ناشی از گذاشتن ظروف و تابه های داغ:

اگر فرش شما به دلیل گذاشتن یک قابلمه داغ یا چیزی مانند آن دچار سوختگی شد، می توانید از روش های گفته شده استفاده کنید. اگر میزان سوختگی تنها درحد یک لکه فرش بود (بدون تغییر زیاد در رنگ فرش)، می توانید از چندتکه یخ استفاده کنید. شانه کشیدن پرزهای فرش پس از این اقدامات هم، می تواند به یکدست شدن پرزها کمک کند.

رفوکردن بخش های سوخته قالی های ماشینی:

اگر قالی یا موکت شما دراثر حوادث مختلف دچار سوختگی شد، می توانید با استفاده از یک موچین یا ریش تراش، قسمتی از پرزهای بخش سالم فرش خودرا جدا کنید و سپس مقداری چسب مثلا چسب سیمان، روی بخش سوخته فرش خود بریزید و پرزهارا روی آن قراره داده و سپس آن را فشار دهید. بعد از چند لحظه، برای ثابت شدن پرزها و یکسان شدن بافت فرش، یک جسم سنگین روی آن بگذارید و اجازه بدهید تا خشک شود.

دقت داشته باشید پرزهایی که از قسمت سالم فرش یا موکت خود جدا می کنید، با بخش سوخته شما مطابق باشد و رنگ و طرح مشابهی داشته باشد.

رفوکردن بخش های سوخته قالی های ماشینی
رفوکردن بخش های سوخته قالی های ماشینی

چند نکته مهم:

برای شست و شوی فرش خود هیچ گاه از صابون استفاده نکنید و فرش راهم بیش تر از حد معمول و اندازه، خیس نکنید.

نکاتی که گفته شد،  برای سوختگی های نه چندان عمیق است. اگر سوختگی فرش یا موکت شما عمیق و زیاد بود، حتما فرش های خودرا به یک قالیشویی در مشهد که به کیفیت خدمات آن اعتماد دارید، بسپارید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز با * مشخص شده اند.پر کردن این فیلد ضروری است *

تماس بگیرید