آشنایی با فرش دستباف یلمه

فرش یلمه فرشی از جنوب ایران

فرش یلمه یکی از زیباترین و با ارزش ترین فرشهای رایج در بین عشایر کشورمان میباشد این فرش به صورت لوزی شکل بافته می شود. قالیشویی قدس خراسان سعی بر این دارد که علاوه بر خدمات قالیشویی در مشهد با مقالاتی تخصصی شما را با انواع فرش آشنا سازد تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

فرش شکارلو یا فرش یلمه ؟

فرش یلمه به طور عمده در روستای علی آباد فارس و اطراف آن بافته میشود در قدیم به این فرش ها شکارلو گفته میشده که تعداد محدوی بودند و بسیار کم یاب. فرش شکارلو رنگارنگ تر از دیگر فرش ها در جنوب کشور بود و رنگ های اصلی آن آبی تیره و قرمز بوده است . تولید فرش شکارلو رو به کاهش بود که در سال های ۱۳۳۸ و ۱۳۴۸ شمسی قالی یلمه بافته و وارد بازار شد. این فرش همانند شکارلو با کیفیت و زیبا بود و تنها تفاوت آن رنگ آبی تیره ای بود که غالب بر دیگر رنگ ها شده بود گره زنی و نقش قالی یلمه یک دست تر از فرش شکارلو میباشد در هر دونوع فرش به میزان ۱۰۰ درصد پشم  به کار گرفته شده است و نقوش هندسی به فراوانی مشاهده میشود به همین دلیل شباهت فراوانی به فرش های عشایر دارند. پشمی که در این فرش ها بافته میشود بسیار نرم است اما در فرش یلمه پشم به وسیله ماشین نخ ریسی تبدیل به خامه شده و باعث شده که تنوع رنگ در فرش بسیار بیشتر از فرش های عشایری گردد و  دارای طیف وسیعی از رنگ هایی همچون صورتی ، زرد ، آبی و سبز شود.

تفاوت فرش یلمه با دیگر فرش های دستباف مرسوم در بین عشایر

اگر بخواهیم فرش یلمه را با دیگر فرش های دستباف در بین عشایر مقایسه کنیم باید بگوییم که این فرش از کیفیت بالاتری نسبت به دیگر فرش های مشابه خود برخوردار است . تارو پود فرش یلمه از پشم نرم و پنبه میباشد که چله را پنبه و تار را پشم که نسبت به دیگرفرش ها ظریف تر میباشد ، تشکیل  می دهد. طرح این قالی منحصر به فرد بوده و شامل لوزی های بزرگی است که در پی یکدیگر بر روی خطی عمودی و صاف قرار گرفته اند و طرح های هندسی انسانی یا حیوانی نیز روی زمینه فرش  پخش شده‌اند. یکی از مرسوم ترین رنگ بندی به کار گزفته شده در این فرش، قرمز تیره یا قهوه ای بر روی زمینه آبی یا پرتقالی میباشد. فرش یلمه شیراز  نه تنها در میان عشایر مورد استفاده قرار میگیرد بلکه در میان مردم شهر مورد  استقبال  قرار گرفته و با دکوراسیون مدرن ، مبلمان و … هماهنگی لازم را دارد و احساس گرمی و صمیمیت را به فضای داخلی القا میکند.

 

قالی یلمه در دکوراسیون منازل

جزئیات فرش یلمه:

طرح و نقشه فرش های یلمه اصولأ منحنی شکل میباشد. این نوع قالی بسیار مرغوب و باکیفیت بافته میشود و به دلیل نرمی و براقیتی که دارد در میان فرش های ایرانی و شرقی شهرت یافته است.

اندازه این نوع فرش ها متفاوت بوده اما معمولا با اندازه های ۶در۴ پا، یا ۸در۱۰ پا بافته میشود گاهی ههم به ندرت در اندازه های ۱۰ در ۱۸ پا  تولید میگردد.

رنگ غالب فرش یلمه آبی روشن و کرم میباشد و رنگ عاجی به عنوان رنگی تضاد با رنگ غالب به کار گرفته میشود. در تولید فرش های یلمه جدید از رنگ های سبز روشن ، قرمز ، و قهوه ای استفاده میشود .

بافت این قالی با استفاده از پشم نرم و ظریف صورت میگیرد و از تکنیک گره فارسی استفاده میشود و بافت متراکم و فشرده ای دارد. با توجه به اینکه کیفیت فرش به تعداد گره های آن وابسته است متوسط گره در فرش یلمه ۸۰ در ۴۲۸ تا ۳۰ در ۱۲۰ رج میباشد و همین تعداد گره ها قیمت را تعیین میکند هرچه تعداد گره ها بیشتر باشد قیمت بالاتر میرود.

چگونه از قالی یلمه نگهداری کنیم ؟

اینکه آب و رطوبت آسیب به گلیم  و فرش ها میزنند کاملا درست است اما برای پاکیزگی فرش حتما باید از آب استفاده کرد اگر به صورت اصولی و درست شسته و خشک شود آسیب که نمیزند هیچ ، باعث شفافیت و براقیت فرش شما میشود. یکی از خدمات قالیشویی قدس خراسان شستشوی تخصصی فرش های دستباف در قالیشویی مشهد میباشد. عشایر برای تمیز کردن فرش های خود آن ها را پشت و رو روی فرش می اندازند و با لایه نازکی از برف میپوشانند برف که ذره ذره آب میشود گرد و غبار لابه لای تارو پود فرش را عبور میدهد البته که این نوع فرش شستن مختص عشایر با آب وهوای کوهستانی میباشد و برای شهر شنشیناتن میسر نمیباشد.  اهالی شهر باید از پودر صابون و آب استفاده کنند بدین صورت که فرش را  روی زمینی صاف و تمیز  پهن کرده و با آب مرطوب کنید و پودر یا مایع فرش شویی را بر سطح آن بریزید و با اسفنج به آرامی بر روی فرش بکشید پس از اتمام کار تمام سطح فرش را آب بکشید و صبر کنید که بخش زیادی از آب بخار شود و بعد از آن  آویزان کنید تا خشک شود توجه داشته باشید وقتی گلیم را که پر از آب است آویزان کنید  بد شکل میشود و اندازه های آن بهم میخورد (درست مانند وقتی که یک لباس پشمی پر از آب را آویزان کنید). اگر مایل هستید که الیاف فرش محکم و براق شود از مقداری سرکه سفید در حین شستشو کمک بگیرید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز با * مشخص شده اند.پر کردن این فیلد ضروری است *

تماس بگیرید